
Na początek słownik pojęć z zakresu bezpieczeństwa w sieci:
- Hakerzy/Crackerzy to osoby dokonujące komputerowych włamań, analizy zabezpieczeń komputerowych. Jednak według społeczności specjalistów cyberbezpieczeństwa, haker to pasjonat o dużej wiedzy, który nie wykorzystuje jej do szkodzenia innym. Osobę łamiącą zabezpieczenia w celu dokonania przestępstwa powinno się nazywać crackerem.
- Spam to pojęcie oznaczające otrzymywane na adres e-mail niechciane wiadomości, na otrzymanie których odbiorca nie wyraził uprzedniej zgody. Kliknięcie na link w takiej wiadomości może uruchomić procedurę instalacji szkodliwego oprogramowania.
- Bot to program wykonujący czynności w zastępstwie człowieka np. korzystają z takich autonomicznych programów wyszukiwarki internetowe do indeksowania stron. Bot przygotowany przez grupy crakerskie może także służyć do przejmowania kontroli nad komputerami, przeprowadzania ataków, czy też kradzieży danych.
- Firewall (zapora sieciowa) – jeden ze sposobów zabezpieczania sieci i systemów przed intruzami. Powstrzymuje crakerów przed włamywaniem się do komputera z zewnątrz, przez Internet.
- Phishing to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia określonych informacji (np. danych logowania, szczegółów karty kredytowej) lub nakłonienia ofiary do określonych działań zwiększający dostęp przestępcy do zasobów prywatnych lub przedsiębiorstwa, w której pracuje zaatakowana osoba.
- Ransomware to złośliwe oprogramowanie, które po zainfekowaniu, komputera lub systemu komputerowego, szyfruje zawarte na nich pliki i foldery, uniemożliwiając dalsze z nich korzystanie. Następnie użytkownik otrzymuje żądanie okupu, którego opłacenie nie daje jednak żadnej gwarancji, że komputer zostanie odszyfrowany.
- Malware to każde złośliwe oprogramowanie, które stara się zainfekować komputer, telefon lub tablet. Wykorzystywane jest m.in. do rozprzestrzeniania wirusów, przejęcia kontroli nad komputerem i kradzieży poufnych danych. Może mieć postać darmowych, użytecznych programów użytkowych lub rozrywkowych.
No to jak bezpiecznie korzystać z Internetu:
- Podstawą bezpieczeństwa jest aktualne oprogramowanie, ponieważ każdy system operacyjny, program, posiada błędy, które mogą obniżać poziom bezpieczeństwa. Są one odnajdowane i poprawiane na bieżąco, ale to użytkownik musi zainstalować aktualizację lub wyrazić zgodę na automatyczne aktualizacje. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod na zabezpieczenie urządzenia, za pomocą którego łączymy się z Siecią.
- Zapora sieciowa, program antywirusowy. Crakerzy bezustannie skanują ruch w sieci w poszukiwaniu maszyn podatnych na włamanie. Oprogramowanie typu firewall (zapora sieciowa) pozwala ustawić blokadę wszystkich połączeń przychodzących do twojego komputera. Program antywirusowy nie daje stuprocentowej gwarancji bezpieczeństwa, ale skutecznie rozpoznaje znane (wcześniej wykryte) zagrożenia, potrafi również wykryć niedozwolone zachowanie zainstalowanych programów - jeśli ukryte w nich "konie trojańskie" próbują naruszać zasady ochrony komputera.
- Silne, unikatowe, regularnie zmieniane hasła. Aby utrudnić złamanie hasła, powinno ono być: niesłownikowe, nieszablonowe i skomplikowane – każdy dodatkowy znak zwiększa trudność złamania hasła. Kiedy to możliwe, korzystaj z dwuetapowej weryfikacji – aby się zalogować nie wystarczy podanie hasła, trzeba jeszcze wpisać kod przesłany na smartfon lub osobisty adres e-mailowy.
- Ostrożnie z załącznikami! Wygrałeś w konkursie, w którym nie brałeś udziału? Otrzymałeś spadek od krewnego z Ameryki? Jeżeli otrzymujesz wiadomość o podobnej treści, powinna zapalić Ci się lampka ostrzegawcza. Gdy dostaniesz niespodziewaną wiadomość z załącznikiem lub podejrzanym linkiem, powstrzymaj ciekawość i nie otwieraj go. Nawet tylko z ciekawości...
-
Tryb prywatny (incognito). Jeżeli korzystasz z Internetu na czyimś komputerze, włącz tryb prywatny, w który wyposażona jest każda nowoczesna przeglądarka. Po aktywowaniu tej funkcji użytkownik ma pewność, że wszystkie dane wytworzone od tego momentu zostaną usunięte natychmiast po przejściu w normalny tryb lub zamknięciu przeglądarki.
- W Internecie nic nie ginie. Wszystko, co umieszczasz w sieci lub udostępniasz nawet jednej zaufanej osobie, traktuj jako publicznie dostępne. Konto twojego odbiorcy może zostać upublicznione na skutek ataku. Prywatna galeria zdjęć na portalu społecznościowym może nagle stać się dostępna
dla każdego internauty na skutek błędu w serwisie lub crakerskiego włamania.
- Nie łącz się z przez Wi-Fi z nieznaną, otwartą siecią publiczną z nieznanego sobie źródła (hot-spotu).
Napotykasz otwartą sieć Wi-Fi, nie znasz jej źródła, a mimo wszystko się z nią łączysz? Crakerzy mogą rozmieszczać hotspoty w publicznych miejscach,
aby przechwytywać dane, identyfikatory, hasła. Zdarza się, że tworzą fałszywe sieci, które udają zaufane. Sieć o nazwie „Warszawa Zachodnia” nie musi być prawdziwą siecią w okolicy dworca.
- Szanuj swoje dane osobowe. Gdy zakładasz maila lub rejestrujesz inne konto, nie podawaj adresu zamieszkania. Żadna internetowa usługa nie ma
prawa wymagać od ciebie podania danych, które nie są niezbędne do jej działania. Adres zamieszkania nie jest jedyną poufną informacją na twój temat, którą warto chronić. Zastanów się, które dane naprawdę musisz i chcesz przekazywać.
- Regularnie rób kopie bezpieczeństwa. Można paść ofiarą przestępców komputerowych, nawet jeśli jest się ostrożnym. W ostatnim czasie popularnym atakiem jest szyfrowanie dysku przez crakerów, którzy w zamian za odszyfrowanie danych, żądają wysokiego okupu. Nawet jego zapłacenie nie gwarantuje odzyskania plików. Najlepiej mieć aktualną kopię istotnych danych. Kopia pozwoli Ci wybrnąć bez przykrości z takiej pułapki.
Mity na temat bezpieczeństwa w Sieci:
- Korzystam ze smartfona, nic mi nie grozi...
Smartfony i tablety to idealne środowisko do przeprowadzenia ataku typu phishing. W przeciwieństwie do komputera nie możesz najechać myszką na link,
aby podejrzeć jego adres, więc nigdy nie wiesz, do jakiej strony zostaniesz przeniesiony, gdy klikasz w odnośnik.
- Używam Maca/iPhona, nie ma na nim wirusów...
Obecnie najwięcej złośliwego oprogramowania jest skierowane przeciwko użytkownikom Windowsa, czy Androida, ale nie oznacza to, że korzystający z innych systemów operacyjnych (np. od Apple'a albo dystrybucji Linux) mogą czuć się bezpieczni. Każde urządzenie mające połączenie z Internetem może być podatne na atak.
- Nie jestem nikim ważnym, nikt mnie nie zaatakuje...
Nie musisz być prezesem banku czy sławną piosenkarką. W sieci jest mnóstwo wandali, którym wystarczy sama satysfakcja z wyrządzonych strat. Crakerzy rzadko wybierają indywidualne cele, zwykle działają na dużą skalę za pomocą zautomatyzowanych narzędzi skanując Internet w poszukiwaniu podatnych urządzeń.
- Znajomy udostępnił link, więc jest bezpieczny...
Wśród złośliwych aplikacji możemy spotkać i takie, które do swojej dystrybucji wykorzystują portale społecznościowe. Po infekcji na naszym koncie automatycznie rozsyłają się linki w formie wiadomości lub komentarzy do Twoich znajomych.
- Ikona kłódki oznacza, że strona jest bezpieczna...
Sama ikona kłódki nie jest wyznacznikiem bezpieczeństwa witryny. Przed wprowadzeniem swoich danych należy się upewnić, czy adres strony oraz jest prawidłowy, a certyfikat bezpieczeństwa aktualny.
Surfuj bezpiecznie!