Prezentacja produktów

Poradniki

Ciekawostki

O nas

Odsprzedaż licencji na oprogramowanie – czy jest LEGALNA ?

0

Zanim kupisz używany komputer z systemem Windows sprawdź czy sprzedawca oferuje oryginalne oprogramowanie Microsoft.

Większość używanego sprzętu komputerowego oferowanego w Polsce pochodzi spoza granic naszego kraju.
Sprzęt jest skupowany przez wyspecjalizowane firmy od dużych korporacji i poddawany procesowi regeneracji.
Jedną z czynności wykonywanych podczas tego procesu jest całkowite i bezpowrotne kasowanie zawartości twardego dysku komputera, w tym zainstalowanego tam systemu operacyjnego.

Tak przygotowane komputery trafiają do polskich firm i są przygotowywane do sprzedaży.

W tej sytuacji nie dochodzi do prawidłowego przekazania uprawnień licencyjnych na oprogramowanie komputerowe gdyż, zgodnie z zapisami umowy licencyjnej, nie doszło do prawidłowego przekazania wszystkich składników oprogramowania.
Składniki oprogramowania to:
 - certyfikat autentyczności, specjalna nalepka GML lub GMRL dla wersji cyfrowych :


...

 - klucz produktu (znajduje się na certyfikacie autentyczności) lub jest zapisany w module płyty głównej komputera
 - umowa licencyjna użytkownika końcowego - może być zawarta w oprogramowaniu zainstalowanym na twardym dysku
 - zainstalowane na dysku oprogramowanie Microsoft Windows

 

Czy wobec tego Odsprzedaż licencji na oprogramowanie – czy jest dozwolona?

Kwestia sprzedawania „używanych” kluczy systemów operacyjnych zawsze budziła wiele kontrowersji. Choć producenci wolą, aby klienci zawsze kupowali nowe licencje, to z prawnego punktu widzenia odsprzedaż jest legalna. Problemem okazuje się jednak blokada regionalna.

Zdecydowana większość komputerów poleasingowych jest sprowadzana do Polski z zachodniej Europy, dla których licencja na system obejmuje tylko jedną opcję językową.

Można ją odsprzedać, ale użytkownik z naszego kraju nie będzie mógł uruchomić spolszczonej wersji. Nawet jeśli uda się to zrobić, jest duże prawdopodobieństwo, że system zostanie zablokowany przez producenta.

Jeśli sprzedawca instaluje czystą kopię oprogramowania z innych nośników niż były dostarczone z komputerem (a zwykle takowych nie posiada) to taka instalacja powoduje naruszenie umowy licencyjnej.
Pomimo naklejonego certyfikatu autentyczności a nawet prawidłowo przeprowadzonej aktywacji tak zainstalowana kopia systemu operacyjnego jest nielegalna.

Z racji ogromnej popularności komputerów poleasingowych, Microsoft przygotował opcję rozwiązania tego problemu – klucze Windows Refurbished.

W przypadku gdy komputer pochodzi spoza granic kraju jedynym prawnie poprawnym rozwiązaniem jest instalacja systemu operacyjnego przeznaczonego dla komputerów zregenerowanych.
Takie komputery bardzo łatwo rozpoznasz gdyż na obudowie będą posiadały certyfikat autentyczności lub etykietę GMRL (dla licencji elektronicznych):

W przypadku zakupu używanego komputera bez podobnej licencji musisz dokładnie sprawdzić czy zainstalowana kopia oprogramowania jest legalna, co może być dość trudne.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że możesz paść ofiarą oszustwa.

Oczywiście wszelkie licencje oferowane na portalach aukcyjnych w bardzo niskich cenach (odklejony certyfikat autentyczności lub sam klucz produktu) to zwyczajne oszustwo dokonywane przez wyspecjalizowane grupy. Nie masz żadnej gwarancji, że tak zakupiona licencja przejdzie poprawnie proces aktywacji i nie zostanie w przyszłości zwyczajnie zablokowana przez producenta oprogramowania.
Ponadto należy pamiętać, że zgodnie z zapisami umowy licencyjnej, udana aktywacja nie jest potwierdzeniem prawidłowo licencjonowanej kopii oprogramowania.

Firma DelkomGroup Sp z o o posiada status Microsoft Authorized Refurbisher co gwarantuje, że zawsze otrzymasz komputer z legalnym oprogramowaniem.
Każdy oferowany przez nas komputer z oryginalnym oprogramowaniem Microsoft Windows posiada:
 - nowy klucz produktu zainstalowany na etapie przygotowania sprzętu oraz etykietę GMRL (Genuine Microsoft Refurbisher Label)
 - zainstalowane na twardym dysku oryginalne oprogramowanie, które wolne jest od wirusów i złośliwego oprogramowania
 - umowę licencyjną użytkownika końcowego (EULA), która jest wyświetlana przy pierwszym uruchomieniu komputera
 - dokument sprzedaży z podanymi numerami seryjnymi komputera

Samo oprogramowanie pochodzi bezpośrednio z serwerów firmy Microsoft i jest przez nas pobierane specjalnymi, dedykowanymi kanałami zapewniającymi najwyższy poziom bezpieczeństwa. Dzięki szczególnej dbałości na wszystkich etapach przygotowania i instalacji oferowany sprzęt wolny jest od wirusów i złośliwego oprogramowania.

Pamiętaj: to Ty ponosisz odpowiedzialność karną za używanie nielegalnej kopii oprogramowania.

Oryginalny system Windows dla używanych komputerów nie jest drogi! Windows 10 HOME, Windows 10 PRO

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl