Prezentacja produktów

Poradniki

Ciekawostki

O nas

Komputer w monitorze, czyli AIO

0

Komputer All-in-One, co to takiego?

Komputer All-in-One, co może kryć się pod taką nazwą, z wolnego tłumaczenia możemy przypuszczać że to komputer "wszystko w jednym", i nic bardziej mylnego tak właśnie jest. To komputer a w zasadzie sam monitor bo cała jednostka centralna jest schowana w środku integrując wszystkie elementy tradycyjnego komputera.

Tradycyjny komputer kojarzy nam się ze "skrzynką" w której jest płyta główna, procesor, pamięć RAM, dysk i tak dalej, do tego dokładamy monitor, mysz i klawiaturę i otrzymujemy zestaw komputerowy. W komputerach AIO każdy podzespół jest umieszczony w monitorze, a co za tym idzie, "skrzynka" nie jest nam potrzebna. Mówi się że są to "komputery przyszłości" ze względu na to jaki komfort dają użytkownikowi, zapewniając wszystkie możliwości i funkcjonalności standardowej jednostki. Ich początki sięgają już lat 80. A ten który został okrzyknięty pierwszym popularnym komputerem AIO zadebiutował w 1998 roku i został wyprodukowany przez firmę Apple.

Dla kogo są dedykowane?

Jest to sprzęt dla osób które chcą zaoszczędzić miejsce na biurku lub pod biurkiem, takie rozwiązanie idealnie nada się zarówno w warunkach domowych żeby utrzymać porządek ale też w warunkach biurowych gdzie stanowisk może być kilka lub kilkadziesiąt i miejsce musi być odpowiednio zagospodarowane.

Komputery All-in-One - zalety

Oszczędność miejsca

I nie chodzi tu tylko o brak obudowy którą trzeba gdzieś umieścić, ale także o brak zbędnej ilości kabli, bo jedyne co musimy podłączyć do takiego komputera to mysz i klawiatura i już możemy zacząć korzystanie z naszego sprzętu.

Przyjazne w użyciu

Większość komputerów AIO posiada duże interfejsy, nieraz z dotykowym ekranem co zwiększa przyjemność z korzystania czy to w celach biznesowych czy rozrywkowych.

Lekkość, cicha praca i energooszczędność

Komputery AIO nie ważą zbyt dużo, mogą być delikatnie cięższe od standardowej obudowy. To pozwala na łatwe i szybkie przenoszenie ich z miejsca na miejsce i korzystanie tam gdzie tylko chcemy. Do tego możemy dołożyć fakt że pracują dużo ciszej od sprzętu stacjonarnego a co za tym idzie, pozwalają się skupić na wykonywanych obowiązkach lub odpocząć po ciężkim dniu nie emitując zbędnego hałasu. Zestaw komputerowy w którego skład wchodzi monitor, jednostka centralna i na przykład głośniki na pewno zużyje więcej prądu, tu rodzi sie kolejna przewaga komputera AIO bo taki zużyje znacznie mniej i na pewno dostrzeżemy różnice w rachunkach.

Komputery All-in-One - wady

Wydajność

Komputery AIO używają komponentów i podzespołów przeznaczonych dla komputerów przenośnych po to aby zachować ich nieduży rozmiar. Wykorzystanie tych właśnie podzespołów często odbija się na wydajności, co daje przewagę stacjonarnym komputerom.

Cena

All-in-One są zazwyczaj droższe od standardowych pecetów co często nie przekłada się na wydajność jak było powiedziane wyżej, na tym polu bezpośrednim konkurentem AIO są laptopy które od dłuższego czasu wygrywają w popularności wśród zwykłych jak i biznesowych użytkowników.

Kłopoty z wymianą podzespołu

To jest wada niektórych modeli, bo niektórzy producenci zadbali o to aby zwykły użytkownik mógł bez problemu dołożyć pamięć, czy wymienić dysk. Zdarzają się jednak modele w których taka operacja będzie niemożliwa i trzeba będzie udać się do wyspecjalizowanych serwisów i często zostawić niemałą kwotę.

 

Komputery All-in-One jak każde urządzenie ma swoje wady i zalety, idealne do celów rozrywkowych i biurowych ale cena jednak przemawia za standardowym komputerem. AIO stanowią ciekawą alternatywę i warto zainwestować w odpowiednio dobraną no swoich potrzeb jednostkę.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl